Звіт КНГУ за 2014 рік

Звіт  КНГУ за 2014 рік

Конгрес національних громад України (КНГУ) є всеукраїнською громадською некомерційною спілкою організацій національних меншин України, створеною з метою об’єднання зусиль національних громад в області захисту прав меншин, збереження культури та мови національних меншин, інтеграції меншин в громадянське суспільство України, виховання толерантності й протидії ксенофобії.

КНГУ з 2002 року займається проектами для української молоді, метою яких є виховання міжнаціональної й міжрелігійної толерантності. У 2013 році співробітниками освітнього напрямку КНГУ був створений Освітній центр «Простір толерантності».

 

Напрями роботи КНГУ

1. Інформаційно-аналітичний:

1.1. Газета «Форум націй» присвячена проблемам етнополітики і культури національних громад України. http://www.forumn.kiev.ua/

Видано: №7/146 – Листопад 2014, №6/145 – Жовтень, №5/144 – Вересень, № 4/143 – Серпень, № 3/142 – Липень, № 1-2/140-141 – Січень-Лютий, тиражем 1000 екземплярів і безкоштовно розповсюджено серед національних громад України, НГО, урядових структур, дослідних установ.

Головний редактор: Хорунжа Тетяна

 

1.2. Моніторинг проявів ксенофобії і расизму в Україні

Проводився постійний моніторинг злочинів на ґрунті ненависті та інших проявів ксенофобії в українському суспільстві. Результати моніторингу розповсюджувались за допомогою електронної розсилки й розміщувались на сайті КНГУ і Євроазіатського Єврейського Конгресу у вигляді щомісячних бюлетенів і неперіодичних спеціальних тематичних доповідей, які були присвячені, наприклад, проявам антисемітизму в Україні. Протягом 2014 року керівник програми В.Ліхачов неодноразово від імені КНГУ виступав із коментарями в ЗМІ й звітами на різних заходах, присвячених проблемам ксенофобії.

 

2. Освіта в сфері міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дітей та молоді:

2.1. Пересувна молодіжна виставка «Разом» про сучасність та історію національних громад України. Персональні інтерв'ю молодих людей різних національностей про можливості реалізації своїх прав в Україні доповнюються історичною інформацією про особливості життя етнічного співтовариства в Україні. Вірмени, греки, українці, кримські татари, євреї, роми, росіяни, молдовани, біженці і шукачі притулку як соціальна група – це герої виставки. Проект реалізований за підтримки Будинку Ганни Франк (Нідерланди) і програми МАТРА.

  • 15 травня – м. Київ, школа №53 – урочисте відкриття виставки «РАЗОМ». Паралельно з експозицією  її автори  розробили унікальну «Програму гідів» для учнів середніх і старших класів. Група учнів та учениць 53-ої школи успішно пройшла спеціальну програму навчального тренінгу.
  • 16 жовтня – м. Каховка, СОШ №2 – відкриття виставки «Разом». Гостями були начальник відділу освіти, співпрацівники міських газет «Каховська зоря» та  «Каховські новини», вчителі школи, учні, батьки, а також учні Каховської школи №5.
  • 24 жовтня - 7 листопада – виставка «Разом» у м. Цюрупинськ, СОШ І-ІІІ ступенів №2 з поглибленим вивченням іноземних мов Херсонської області. Виставку за тиждень відвідали більше 800 школярів та гостей школи. Екскурсії проводили підготовлені на спеціальному тренінгу гіди.
  • 11 листопада – м. Миколаїв – презентація виставки «Разом» в Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти.
  • 24 листопада – м. Хмельницький,  читальна зала Хмельницької обласної універсальної бібліотеки ім. Островського – тренінг для гідів молодіжної міжкультурної виставки «Разом» в рамках проекту «Освіта з попередження ксенофобії для учнів та вчителів національних громад», реалізований БФ «Ксена» у партнерстві із Київським освітнім центром «Простір толерантності», КНГУ за підтримки Посольства США в Україні.

За два місяці експозиції молодіжної пересувної виставки «Разом» у чотирьох південних містах України її відвідало більше 2850 осіб.

  • 1 - 2 грудня – м. Хмельницький, читальна зала ХОУНБ ім. Островського – інтерактивні екскурсії для старшокласників, які провели гіди - однолітки екскурсантів, що пройшли навчання на спеціальному тренінгу для тренерів від КОЦ «Простір толерантності».
  • 2 грудня – м. Київ, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова – урочисте відкриття виставки «Разом». Відкриття відбулося у фойє корпусу Гуманітарного факультету НПУ імені М.П. Драгоманова. Вперше були презентовані нові стенди виставки про життя вимушених внутрішньо переміщених осіб, молдовську громаду України та оновлено російський стенд. До 12-го грудня експозиція була доступна для відвідувачів у холі Історичного факультету НПУ. Також відбувся семінар з підготовки гідів серед студентів та студенток Історичного факультету. https://www.youtube.com/watch?v=4KHvd35CKXc
  • 4 грудня – дев'ятикласники Хмельницького колегіуму №16 завітали на інтерактивну екскурсію по молодіжній виставці «Разом», що провели наші юні гіди з цієї ж школи в рамках проекту «Освіта з попередження ксенофобії для учнів і вчителів національних громад» за підтримки Посольства США в Україні.
  • 13-16 грудня - в кінотеатрі «Кінопанорама» м. Києва - презентація експозиції виставки «Разом» на «Фестивалі рівності», присвяченому Міжнародному дню прав людини.
     

2.2. Міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела толерантності» в Україні.

11 – 24 липня  – для 155 дітей 9-17 років.

Табір проводився в у пансіонаті «Сонячна долина»  с. Бояни, Новоселицького району Чернівецької області.

Крім національних днів цього року в таборі також були проведені тематичні: «Будуємо мости, а не стіни», «День миру», «День медіаграмотності» та інші  педагогічні заходи. Їх основне завдання – розвивати критичне мислення й навчити толерантно ставитися до людського різноманіття. Велика увага приділялась реабілітації дітей від стресу, викликаного напруженою соціально-політичною ситуацією в країні. До програми табору також входили заняття з технік форум-театру та Loesje, моделі Міжнародного кримінального суду, а також бесіди з «живими книгами» – людьми, що володіють унікальним досвідом – які розповіли свої життєві історії.

Учасники табору – це діти, представники національних громад України – ассирійці, болгари, вірмени, греки, євреї, кримські татари, литовці, марокканці, німці, поляки, румуни, росіяни, сирійці, українці. У зв’язку з ситуацією, що склалася в Україні, були запрошені безкоштовно відпочити діти переселенців з Донбасу і Криму і політичних біженців.

Табір працює за унікальною авторською методикою занурення в національні культури. Вихователі – представники національних громад України, які пройшли спеціальну підготовку на семінарах КНГУ. Більше половини співробітників табору – це колишні випускники проекту. З дітьми також працювали громадські активісти та експерти з прав людини.

Табір організовано коштом ООО «Інфопульс – Україна», Посольства Королівства Нідерландів, Міжнародного фонду «Відродження»,  проекту «Українсько-єврейські зустрічі» (Канада), внеску Марка Шабада, АЄРК "Джойнт", благодійних внесків батьків, пансіонату «Сонячна долина». Організаційну та фандрейзингову підтримку надав Євро-Азіатський єврейський конгрес, значну допомогу в організації табору надали Київський Освітній Центр «Простір толерантності» та Музей історії і культури євреїв Буковини.

https://www.youtube.com/watch?v=tDHxbYCt9_I

 

2.3. Четвертий міжнародний міжетнічний дитячо-підлітковий табір «Джерела толерантності» в Молдові.

3 - 13 серпня – для 90 дітей 11-17 років и 25 молодих лідерів етнічних громад.

Табір проводився в пансіонаті «Дачія-Марін», Вадул-луй-Воде, під Кишиневом. У програмі взяли участь діти і підлітки з вірменської, болгарської, гагаузької, грузинської, єврейської, молдавської, польської, ромської, російської, української громад. У таборі працювали фахівці – представники національних громад Молдови та України.

Організатори проекту – Київський офіс Євроазіатського єврейського конгресу (ЄАЄК), Єврейський культурний Центр Кедем і Клуб толерантності Єврейського культурного центру «Кедем».

Проект відбувся за фінансової підтримки Київського офісу ЄАЄК, Сivil Rights Defenders, Марка Шабада, Minority Rights Group Europe, Американського єврейського об'єднаного розподільчого комітету («Джойнт»), посольства Республіки Польща, Управління верховного комісара ООН у справах біженців, Олександра Копанського, Гаррі Голантера, ресторану Гок-Огуз, Єврейської громади Республіки Молдова, пансіонату «Дачіа-Марін».

 

2.4. Дитячий табір «Будуємо мости, а не стіни» – інтенсивний курс для дітей, спрямований на побудову діалогу та примирення.

27 жовтня - 3 листопада для дітей 13-17 років.

Табір проводився в пансіонаті «Сонячна долина» с. Бояни, Новоселицького району Чернівецької області.

У проекті взяли участь 80 підлітків, серед яких більшість – вимушені переселенці з Луганської, Донецької областей та Криму, а також їх ровесники з інших регіонів.

Метою Курсу було сприяння інтеграції підлітків-переселенців, психологічна реабілітація, створення можливостей для діалогу та спільного навчання і дії у вирішенні конфліктів.

Курс організував КНГУ у співпраці з КОЦ «Простір толерантності» та ініціативою «Театр для діалогу».

Цей пілотний проект було реалізовано завдяки сприянню Посольства США в Україні, Посольства Нідерландів в Україні та Євроазіатського єврейського конгресу.

Проект може стати моделлю для комплексної цільової програми для інтеграції дітей-вимушених переселенців на нових місцях проживання.

https://www.youtube.com/watch?v=hCmyKJOb7k8

 

2.5. КНГУ та Київський освітній центр «Простір толерантності» приєднуються до «Тижнів дій» мережі проти расизму в Європі FARE.

Підлітки табору «Будуємо мости, а не стіни», що відбувся в с. Бояни Чернівецької області 27 жовтня - 3 листопада, взяли участь в заходах в рамках «Тижнів дій»:

1. «Думаємо та малюємо разом» – дизайн та розфарбовування власних анти дискримінаційних футболок.

2. Обговорення культури підтримки команди на стадіоні; виявлення та розуміння символіки, яку використовують футбольні ультрас.

3. Міні-футбольний турнір «Граємо разом за інтеграцію та толерантність».

4. Тренінги з анти дискримінації та толерантності.

Також підлітки табору читали Живу Книжку «антирасист», вчилися виявляти символіку ненависті, обговорювали способи протидії ксенофобії та дискримінації на футбольних стадіонах та поза їх межами, і навіть створили власні антидискримінційні трафарети.

Цілями проекту є сприяння включенню молодих внутрішньо переміщених осіб, створення діалогу, спільного навчання та дії у пошуку примирення для підлітків; сприяння повазі до етнічного та культурного розмаїття; відповідь викликам расизму та ксенофобії; надання підліткам навичок виявлення символіки ненависті.

 

 

2.8. Клуби толерантності для підлітків.

Київський клуб толерантності КИТ, Клуб для переселенців.

  • 27 вересня – відкриття сезону Київського клубу толерантності для підлітків для більш ніж 50 учасників. В КИТ завітали діти та вожаті, які брали участь у літньому Міжнародному міжнаціональному дитячому таборі «Джерела толерантності», їх друзі та подруги, вимушені переселенці й ті, хто тільки збираються взяти участь в майбутніх змінах табору. Відкриття в КИТі відбулося у формі адаптованого Speed dating та Фотосушки. Усі охочі обрали собі фотографії на пам’ять про табір.
  • 11 жовтня – учасниці КИТ приєдналися до заходу, організованої  Радої німців в Україні та Німецьким культурним центром «Відерштраль» на честь свята німецьких громадських організацій, що відбувся у Будинку Вчителя. У складі театру народного танцю «Дойче Квелле», вони виконували танцювальні композиції та приймали участь у конкурсах і змаганнях.
  • 13-16 грудня – в кінотеатрі "Кінопанорама" Клуб презентував себе на "Фестивалі рівності", присвяченому Міжнародному дню прав людини.
  • 20 грудня – Клуб влаштував екскурсію на фабрику ялинкових іграшок в с. Клавдієво. У заході також взяли участь підлітки табору для переселенців «Будуємо мости, а не стіни». Впродовж екскурсії діти дізналися історію фабрики, побачили, як в руках майстра народжується із скла новорічна кулька і які стадії обробки проходить іграшка. Відвідали музей, де зберігається рідкісна колекція іграшок з різних країн світу. Діти пройшли майстер-клас з розпису іграшок та залишили  свої витвори собі на пам'ять.
  • 27 грудня – Клуб організував для дітей свято, присвячене Новому року. Діти мали можливість обмінятися одягом, книгами, рукодільними виробами, фотографіями, брали участь у конкурсах та іграх. В World cafe змогли поговорити на різні цікаві теми. Взяли участь у концерті "Новогодніца".

Клуб для переселенців діє в рамках освітнього проекту КНГУ «Зустріч на новому місці: можливості та мережа для молодих переміщених осіб в Україні» за підтримки програми «МАТРА» Посольства Нідерландів в Україні.

Кишинівський клуб толерантності.

  • 30 березня – VII щорічний міжнародний Фестиваль Мов в ЕКЦ «Кедем», м. Кишинів. Учасники спробували поспілкуватися французькою, івритом, польською, японською, болгарською, і ще на 11 мовах. Познайомилися з мовами, якими розмовляють етнічні групи Молдови, а також з гарячою п'ятіркою найбільших досліджуваних у світі мов, дізналися більше про екзотичні мови.

 

Львівський клуб толерантності.

  • 10 лютого – тренінг по створенню слоганів Loesje в рамках тижня іноземної мови у СЗШ № 2 з поглибленим вивченням англійської мови у Львові. Учасниками тренінгу стали учні та учениці 10-А класу та вчителі англійської мови. Тематика була присвячена важливим подіям, що відбуваються в Україні: «ЕвроМайдану», порушенню прав людини, жорстокій поведінці охоронних структур та безчинству влади.

Хмельницький клуб толерантності.

  • 20 березня – подіумна дискусія «Україна – наш спільний дім», приурочена до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію расової дискримінації, у читальному залі в рамках роботи клубу сімейного спрямування «Людина. Сім`я. Україна». У проведенні дискусії були використані інформаційні та відео матеріали, надані КОЦ «Простір толерантності» і КНГУ.
  • 27 березня – семінар-тренінг «Толерантність в молодіжному середовищі» для психологів з 33-х шкіл у Хмельницькій обласній бібліотеці ім. Островського – був проведений БФ «Ксена». Учасникам була презентована діяльність Клубів толерантності в Україні, Молдові та Грузії, міжнародного табору «Джерела толерантності». Керований перегляд короткометражки "Strangers" викликав жваву дискусію серед психологів.
  • 13 жовтня – відкриття Хмельницького клубу толерантності, першими учасниками і учасницями якого стали переселенці. В обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Островського говорили про мультфільми, роздивлялися незвичні стенди, розповідали один-одному про власний досвід спілкування з однолітками різних етносів, вибирали на стенді улюблене фото, і ділилися своїми думками про нього. Потім дітки створювали свої стенди та пригощалися чаєм з печивом.
  • 11 листопада – до Міжнародного Дня толерантності в м. Хмельницький провели Круглий стіл для психологів хмельницьких шкіл у Читальному залі ХОУНБ ім. М. Островського. Була презентована молодіжна виставка «Разом», проведена інтерактивна гра «Міжкультурне розмаїття Хмельниччини» та запропоновані цікаві форми виховання толерантності у шкільному середовищі. Захід відбувся в рамках проекту «Освіта з попередження ксенофобії для дітей та вчителів національних громад» за підтримки Посольства США в Україні.
  • 29 листопада - діти-переселенці Хмельницького Клубу толерантності побували в Театрі ляльок. Гостинні господарі: директор, режисер, працівники сцени, актори розповіли багато захоплюючих історій. Перед спектаклем кожна дитина виступив на справжній сцені в заповненому залі для глядачів, декламуючи вірш або виконуючи пісню. А після вистави «Підкова на щастя» діток пригостили солодощами.
  • 2 грудня – у Читальному залі ХОУНБ ім. Островського відбувся тренінг для старшокласників «Живи вільно! Скажи «Стоп!» торгівлі людьми» в рамках акції до Міжнародного Дня боротьби за скасування рабства. 40 підлітків взяли активну участь у тематичній вікторині, обговоренні відеофільмів, грі-квесті «Рожеві окуляри». А потім створили проекти листівок та постерів з протидії торгівлі людьми. Захід пройшов за інформаційної підтримки МОМ, USAID, УФ «Благополуччя дітей».

 

 

3. Освіта з міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дорослих.

3.1. Проект «Memory walk» – нова методика рефлексії про права людини на основі прикладів вшанування історичної пам’яті. Молоді люди проводять коротке дослідження місцевих пам’ятників, беруть інтерв’ю у перехожих і створюють на основі своїх вражень і думок короткі відеоролики. Зазвичай обираються місцеві пам’ятники, пов’язані з порушеннями прав людини чи дискримінацією. Учасники запитують думку киян про те, що вони знають про ці пам’ятники, чи вважають вони їх доцільними сьогодні, про те, чи ці споруди пов’язані з правами людини та дискримінацією. «Memory walk» є однією з освітніх методик Будинку Анни Франк, Амстердам.

 

Вересень – Ілона та Таїсія представили ролик про пам'ятник Дмитру Мануїльському в Києві. Відзнятий відеоролик є низовою ініціативою.

https://www.youtube.com/watch?list=UUHuKQtxBgt72J3Zu-cqaMPg&v=RThy0gNrWDs

 

13 - 16 грудня  –  в Києві відбувся Перший міжнародний тренінг «Memory walk» зі створення відео. Молоді, активні німецькі та українські учасники пройшли стежками історичної пам'яті і намагалися дати відповіді на важливі питання. Місцем пошуку відповідей стали відомі меморіали Києва, пов'язані з порушенням прав людини та дискримінацією. Протягом 4-денного тренінгу «Memory walk» 9 німецьких та 7 українських учасників досліджували тему історичної пам'яті та її роль у майбутньому суспільства, який вплив матимуть на свідомість нашого народу такі історичні події, як Голодомор, Бабин Яр та Майдан.

Учасники були об'єднані у три групи, знімали відео та брали інтерв'ю у перехожих біля Пам'ятника Анатолію Кузнєцову (хлопчик читає наказ нацистів на стіні будинку), Пам'ятника жертвам Голодомору 1932-1933 рр. та на вулиці Героїв Небесної Сотні (події Майдану).

Посилання на відео: http://www.tolerspace.org.ua/ua/projects/memorywalk/video/

Учасник з Німеччини Philipp Körner поділився своїми враженнями про Memory walk з німецьким інтернет-виданням Volksstimme.de

Перший міжнародний тренінг Memory walk в Києві став вдалим досвідом співпраці молоді Німеччини та України.

Тренінг «Memory walk» зі створення відеороликів був організований КНГУ в партнерстві з Evangelische Akademie Sachsen-Anhalt e.V за фінансової підтримки програми Meet up! Deutsch-ukrainische Jugendbegegnungen Stiftung «Erinnerung, Verantwortung und Zukunft».

 

3.2. Модель Міжнародного Кримінального Суду в Україні – Знай свої права!

Семінари, на яких досліджують кейси з найгірших конфліктів у світі за принципами міжнародного кримінального права.

15-16 січня ознайомчий курс за Моделлю міжнародного кримінального суду. Кожен майбутній тренер відвідував спершу ознайомчий курс, а потім тренінг тренерів. Навчання відбувалась англійською мовою. З кожним тренером було підписано контракт на проведення follow-up семінару навесні та запланована стипендія за участь.

 

3.3. Семінар-тренінг для молодих переселенців «Зустріч на новому місці».

19 - 21 грудня – готельний комплекс «Зазим'е», Київська область.

Впродовж трьох днів майже 20 молодих людей, які зараз живуть в різних куточках України  –  Києві, Харкові, Львові, Луцьку, Кременчуці, Хмельницькому, Сєверодонецьку  –  вчилися будувати діалог і співпрацювати, шукали ресурси в собі і в інших, обмінювалися досвідом, ділилися своїми емоціями.
Особливе місце в програмі тренінгу займав театр для діалогу  –  особливий метод роботи з особистісними і суспільними проблемами, організації діалогу між людьми. Театр дозволяє створити безпечний майданчик для обговорення найважливіших тим і відреагування сильних емоцій.

Семінар-тренінг був проведений КНГУ та Київським освітнім центром «Простір Толерантності» в рамках проекту «Зустріч на новому місці: освітні заходи для молодих переселенців і шкільних психологів».
Проект підтриманий Інститутом з міжнародної співпраці німецької асоціації народних університетів (DVV International) та Інформаційно-дослідницьким  центром «Інтеграція і розвиток» в рамках проекту «Спільне майбутнє  українського суспільства після Майдану. Сприяння взаєморозумінню і співпраці в превенції конфліктів» за підтримки  Міністерства закордонних справ Німеччини.

 

3.4.  Театр пригноблених:

Лютий – участь в ініціативі “Театр для діалогу”, започаткованої групою активних людей, небайдужих до долі країни і переконаних, що через мистецтво театру можна створити потужний діалог та простір для порозуміння і нове бачення сучасного та майбутнього України.

13-16 лютого – у Києві, Львові, Донецьку, Чернігові та Чернівцях відбулися семінари із соціального театру, які завершилися показами вистав про сучасні події в країні. Актори та акторки Театру пригнічених – звичайні люди різного віку, професій та переконань. Мовою театру вони намагалися поділитися своїми почуттями та думками та обговорювати події, які відбуваються навколо Євромайдану.

16 лютого – в Українському Домі м. Києва відбулась прем’єра інтерактивних вистав за участі міжнародної команди тренерів методики «Театру пригнічених». Реакція глядачів була неоднозначна – від щирого захоплення акторською імпровізацією до гарячих емоцій стосовно Майдану.

КНГУ також виступив ініціатором створення відеороликів про вистави в Києві: ttps://www.youtube.com/watch?v=uq3iLCx7-Ro – «Театр для діалогу про Майдан. Київ»

https://www.youtube.com/watch?v=L1DDPW-zORg – «Театр для діалогу. Три сценки про Майдан»

https://www.youtube.com/watch?v=HxwtSC56sVM – «Театр для діалогу у Києві, частина 3»

Музей невимовного, 19 березня

7-8 квітня  – "Форум-театр для діалогу" показав виставу у приміщенні Києво-Могилянської академії. Сюжети сценок створено на основі реальних подій з досвіду учасників в процесі чотириденного семінару-тренінгу для джокерів, який провела Ганна Марія Трап із Нідерландів.

Форум-театр у Києві 7 квітня:
"Подвійне життя і кохання": https://www.youtube.com/watch?v=ynefHMjV1-A,
 https://www.youtube.com/watch?v=VJ4HHEWv3Qs ,

"У коледжі мистецтв": https://www.youtube.com/watch?v=tDHxbYCt9_I

6 червня  –  Семінар з форум-театру "Роль та місце жінки в українському суспільстві"

Серпень – показ Форум-театральної вистави про суперечності міграції в День польської культури в таборі «Джерела Толерантності» в Молдові.

Жовтень/Листопад – використання методик Театру пригноблених в заняттях в таборі «Будуємо мости замість стін»
Грудень - використання методик Театру пригноблених у семінарі-тренінгу «Зустріч на новому місці».

 

3.5. Семінари для вихователів таборів.

  • 8-10 липня – семінар для вихователів Міжнаціонального дитячого табору «Джерела толерантності» в Україні, пансіонат «Сонячна долина», с.Бояни, Новоселицького району Чернівецької області.
  • 30 липня 2 серпня  семінар для вихователів Міжнаціонального дитячого табору «Джерела толерантності» в Молдові, в пансіонаті «Дачія-Марін», Вадул-луй-Воде.
  • 13-14 вересня установчий семінар «Будуємо мости, а не стіни», тренінговий курс з медіації конфліктів і примирення для підлітків з різних регіонів України.
  • 25-26 жовтня семінар для вихователів табору «Будуємо мости, а не стіни», пансіонат «Сонячна долина», с. Бояни, Новоселицького району Чернівецької області.

 

4. Видавнича діяльність.

«Прогулянки пам’яттю» Навчально-методичний посібник / Автори: Лаура Боерхаут,  Кіра Крейдерман, Олександр Войтенко. – К.: Майстер книг, 2014. – 148 с.
Читачеві пропонуються педагогічно апробовані матеріали інноваційної методики «Прогулянки пам'яттю». Метою видання є заохочення молодого покоління до критичного осмислення історичної пам'яті в місцях їхнього проживання. Посібник може бути використаний під час вивчення тем політики пам'яті, увічнення пам'яті, багатоперспективності історії та прав людини. Орієнтований на вчителів історії та суспільних наук, громадянської освіти, адміністраторів шкіл і тренерів. Матеріали подано українською, англійською та румунською мовами.

 

5. Веб-презентація проектів КНГУ.  

Інтернет-сайт КНГУ - www.kngu.org

Газета «Форум націй» - http://forumn.kiev.ua/  

Інтернет-сайт «Простір толерантності» - електронний ресурс для дітей, молоді, батьків та вчителів. www.tolerspace.org.ua

Акаунт «Тolerccamp» відеохостингу Youtube, де розміщені відеофільми про заходи, які проводить КНГУ. Адреса сторінки: http://www.youtube.com/user/Tolerccamp.